Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Uścisk dłoni wykonawcy z zleceniodawcą, zwiastujący udaną współpracę.

Obowiązki Inwestora

Obowiązki Inwestora

author box img

Artur Pujanek

Zaktualizowano: 26 sierpnia 2016 26.08.2016 Czas lektury: 3min
  • Więcej poradników o kierownikach budowy

Ponad 26137 Kierowników Budowy blisko Ciebie

W procesie budowlanym wymieniamy nie tylko projektantów i wykonawców, ale przede wszystkim inwestora i kierownika budowy.

Podstawowym aktem regulującym działalność w dziedzinie budownictwa jest ustawa z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2016 r. poz. 290). Art. 17 PB (zawarty w rozdz. 3. określającym prawa i obowiązki uczestników procesu budowlanego) wymienia kierownika budowy jako jednego z uczestników procesu budowlanego.

Zdjęcie nr 1

Podstawowe obowiązki kierownika budowy wymienione są w art. 22. PB, natomiast art. 23. PB określa, do czego kierownik budowy ma prawo. Są to określenia prawne mające charakter regulacyjny i nie stanowią listy zamkniętej. Prawa i obowiązki kierownika budowy są znacznie szersze, tym bardziej że kolejne artykuły wymieniają inne prawa i obowiązki osób pełniących tę funkcję.

Kierownikiem budowy (lub kierownikiem robót) może być wyłącznie osoba uprawniona do pełnienia samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie (art. 12. PB i n.).

Podstawowe obowiązki kierownika budowy wymienione są w art. 22. PB. Jako przykładowe obowiązki ustawa prawa budowlanego wymienia:

  1. Prowadzenie dokumentacji budowy.
  2. Zapewnienie geodezyjnego wytyczenia obiektu oraz zorganizowanie budowy i kierowanie budową obiektu budowlanego w sposób zgodny z projektem i pozwoleniem na budowę.
  3. Realizacja zaleceń wpisanych do dziennika budowy.

Art. 23. PB mówi, że kierownik budowy ma prawo:

  • występować do inwestora o zmiany w rozwiązaniach projektowych w określonych warunkach,
  • ustosunkować się w dzienniku budowy do zaleceń w nich zawartych, a wpisywanych przez innych uczestników procesu budowlanego uprawnionych do dokonywania takich wpisów oraz przedstawicieli odpowiednich organów.

Obowiązek objęcia funkcji kierownika budowy przez osobę o odpowiednich uprawnieniach do pełnienia samodzielnej funkcji technicznej w budownictwie w wystarczającym zakresie i specjalności spoczywa na inwestorze (art. 18 ust. 1 PB, art. 41 ust. 1 PB)!

Inwestor może zlecić realizację robót budowlanych wykonawcy, który zatrudnia kierownika budowy, a inwestor jedynie akceptuje daną osobę na tym stanowisku. Jest to wygodne rozwiązanie dla inwestora, ale czy na pewno najlepsze?

Z wieloletniego doświadczenia wiemy, że zdarzają się przypadki, kiedy zaprzyjaźnieni kierownicy tuszują błędy wykonawców. Zdarza się wręcz, że wykonawcy świadomie nie stosują się do dokumentacji projektowej, próbując zaoszczędzić na procesie wykonawczym, aby zwiększyć swoje zyski.

Ponadto zgodnie z art. 18. u.p.b. do obowiązków inwestora należy zorganizowanie procesu budowy, z uwzględnieniem zawartych w przepisach zasad bezpieczeństwa i ochrony zdrowia, a w szczególności zapewnienie:

  • opracowania projektu budowlanego i, stosownie do potrzeb, innych projektów,
  • objęcia kierownictwa budowy przez kierownika budowy,
  • opracowania planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia (!),
  • wykonania i odbioru robót budowlanych,
  • w przypadkach uzasadnionych wysokim stopniem skomplikowania robót budowlanych lub warunkami gruntowymi, nadzoru nad wykonywaniem robót budowlanych przez osoby o odpowiednich kwalifikacjach zawodowych (!).
Zdjęcie nr 2

Wczytując się w artykuł cytowany powyżej, inwestor, mimo że nie jest pracodawcą, jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo pracy. Niestety większość inwestorów nie zna odpowiednich przepisów BHP i nie są w stanie zweryfikować ich na budowie. Zaprzyjaźniony z wykonawcą kierownik zdarza się że nie zwraca szczególnej uwagi na bezpieczeństwo pracy, ponadto często się zdarza, że kierownik pojawia się na budowie raz na tydzień, co może doprowadzić do wypadku i odpowiedzialności karnej inwestora.

Aby tego uniknąć, najlepiej jest zamówić nadzór zewnętrzny, prowadzony przez osoby o odpowiednich kwalifikacjach zawodowych, które to osoby występują z ramienia inwestora i w szczególności będą dbały o jego interesy. Daje to gwarancję bezpieczeństwa, jak i kontroli jakości na każdym etapie budowy. W trakcie realizacji projektu prowadzona jest dokumentacja zdjęciowa, która po zakończeniu budowy zostaje przekazana inwestorowi.



Opracowano:
Artur Pujanek
Novomil sp. z o.o.

Dodano: 29 sierpnia 2016 Zaktualizowano: 26 sierpnia 2016

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco